22 Ιανουαρίου 2024

Βόλεϊ γυναικών: νίκη με ΑΕΚ

Παναθηναϊκός - ΑΕΚ 3-2 σετ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-2 σετ επί της ΑΕΚ στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής της Volley League στο κλειστό του Μετς και διατηρεί την πρωτιά στο πρωτάθλημα.

Οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 2-0 σετ, ωστόσο η νίκη κρίθηκε τελικά στο τάι μπρέικ σε ένα εντυπωσιακό ματς με πολλές ανατροπές που κράτησε 125 λεπτά. Ο Παναθηναϊκός έφτασε τους 35 βαθμούς και παραμένει πρώτος στον βαθμολογικό πίνακα. Πρώτες σκόρερ ήταν οι Καρκάσες 24 (21/45 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 55% υπ. – 24% άριστες) και Άτκινσον 20 (19/48 επ., 1 άσσος), με κομβική τη συνεισφορά της Σάμανταν 19 (14/28 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ) που έδωσε λύσεις στα κρίσιμα σημεία.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι το 8-8, όταν ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε να χτίζει διαφορά, η οποία έφτασε στο +4 (15-11). Λίγο αργότερα, ήρθε η ισοφάριση από την ΑΕΚ (18-18) και το προσπέρασμα (20-22) σε κρίσιμο σημείο. Με τη Φουμάκη στο σερβίς ο ΠΑΟ πίεσε και έφερε το σκορ στα ίσα (23-23). Στο 23-24 τη σκυτάλη πήρε η Σάμανταν που έσβησε το set ball  της ΑΕΚ (24-24) και με δύο πόντους της έδωσε το πρώτο σετ στο «τριφύλλι» με 26-24.

Παρόμοιο ξεκίνημα είχε και το δεύτερο σετ μέχρι το 6-6, όταν οι «πράσινες» ανέβασαν στροφές και με άσσο της Άτκινσον πήραν αέρα +3 (10-7). Ο Παναθηναϊκός διεύρυνε τη διαφορά στο +7 (16-9) παίρνοντας αρκετούς πόντους από την Άτκινσον. Η ΑΕΚ κατάφερε να πλησιάσει σε 22-21, όμως  οι «πράσινες» είχαν την ψυχραιμία να κάνουν το 2-0 (25-21).

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 4-12, αλλά το «τριφύλλι» με τρομερό σερί 7-0 μείωσε σε 11-12. Οι φιλοξενούμενες στη συνέχεια κατάφεραν να χτίσουν εκ νέου διαφορά  +8 (13-21), την οποία διατήρησαν αυτή τη φορά για το 2-1 (17-25).

Με καλύτερο ρυθμό από τον αντίπαλό τους ξεκίνησαν οι «πράσινες» στο επόμενο σετ και προηγήθηκαν με +4 (8-4), ωστόσο δε μπόρεσαν να κρατήσουν την απόσταση και η ΑΕΚ μπήκε ξανά στο σετ, ισοφαρίζοντας σε 12-12. Από το σημείο αυτό και μετά οι κιτρινόμαυρες είχαν ένα προβάδισμα 2-3 πόντων. Ο Παναθηναϊκός πάλεψε για την ανατροπή με τη Σάμανταν να δίνει λύσεις για το 21-23, την Καρκάσες να μειώνει σε 22-23 και την Άτκινσον να ισοφαρίζει σε 23-23. Ένα ανάποδο διαιτητικό σφύριγμα έδωσε set ball στην ΑΕΚ (23-24) και το ματς πήγε στο τάι μπρέικ (23-25).

Σε θρίλερ εξελίχθηκε και το πέμπτο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί μέχρι το 8-8. Η ΑΕΚ πέρασε μπροστά με 8-9 αλλά η Σάμανταν με τρεις δικούς της πόντους εκ των οποίων οι δύο ήταν άσσοι, έβαλε μπροστά το «τριφύλλι» με 11-9. Ο Παναθηναϊκός στη συνέχεια πήρε αέρα +3 (13-10) όμως η ΑΕΚ μείωσε (13-12). Το «τριφύλλι» έφτασε στο match ball (14-12) και παρότι έχασε το πρώτο τέλειωσε το σετ με 15-13 και το ματς με 3-2 σετ.