28 Ιανουαρίου 2024

Βόλεϊ γυναικών: ήττα από οσφπ

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-0 σετ

Ο Παναθηναϊκός έμεινε μακριά από τα υψηλά στάνταρ απόδοσής του και ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον Ολυμπιακό στην 15η αγωνιστική της Volley League γυναικών.

Οι «πράσινες» δεν παρουσιάστηκαν όπως συνηθίζουν στα μεγάλα ματς και έκαναν πολλά λάθη. Χαμένα σερβίς, κακές υποδοχές αλλά και κάποιες διαιτητικές αποφάσεις έφεραν την ήττα. Οι αθλήτριες του «τριφυλλιού» αγωνίστηκαν με μαύρο διακριτικό στη φανέλα ως ένδειξη πένθους για το χαμό του άλλοτε τιμ μάνατζερ του βόλεϊ ανδρών και «αιώνια πιστού», Γιώργου Αλεξανδρή.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παιχνίδι κάνοντας αρκετά λάθη, με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ με 8-4. Με μια καλή άμυνα από τη Μπελιά και πέρασμα της Καρκάσες ο ΠΑΟ μείωσε σε 11-8. Τα λάθη συνεχίστηκαν και οι γηπεδούχες αύξησαν τη διαφορά σε 17-11. Μια διαιτητική απόφαση  έκανε το σκορ 23-17 αντί για 22-18 και τελικά το σετ έληξε με 25-19.

Στην αρχή του δευτέρου σετ ο Παναθηναϊκός άλλαξε την εικόνα του και με την Καρκάσες στο σερβίς πήγε το ματς στο 6-8.Τα προβλήματα στην υποδοχή έφεραν το ματς από το 9-11 σε 15-11.Τα λάθη σε συνδυασμό και με χαμένα σερβίς έφεραν το 22-18 για να λήξει τελικά το σετ με 25-21.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα με 6-7 με την Χατζηευστρατιάδου, όμως και πάλι η έλλειψη συγκέντρωσης στο ματς έφερε τις γηπεδούχες σε πλεονεκτική θέση με 20-16.Παρόλα αυτά ο Παναθηναϊκός βρήκε τον τρόπο και ισοφάρισε σε 22-22, όμως ηττήθηκε τελικά με 26-24.