29 Ιανουαρίου 2024

Μπάσκετ γυναικών: διπλό στην Καλλιθέα

Εσπερίδες Καλλιθέας - Παναθηναϊκός 78-90

Οι «πράσινες» πήραν τη νίκη με 78-90 εκτός έδρας απέναντι στις Εσπερίδες Καλλιθέας και συνεχίζουν απτόητες στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Το «τριφύλλι» πέρασε νικηφόρα από μια δύσκολη έδρα και κατάφερε και υπέταξε μια αξιόμαχη ομάδα και αναμφίβολα βγάζει μια επιπλέον δυναμική στην έδρα της. Οι παίκτριες της κόουτς Καπογιάννη έβρισκαν διάφορους τρόπους να πετυχαίνουν πόντους το αντίπαλο καλάθι.

Σπουδαία απόδοση από τη Σταμολάμπρου που σημείωσε 22 πόντους ενώ πολύ δυνατή ήταν και η Τζόουνς με 19 πόντους.  Καλή εμφάνιση έκανε και η Παυλοπούλου με 13 πόντους  όπως και η Αλέιν με 12 πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός με ένα επιθετικό κρεσέντο πήρε κεφάλι στο σκορ με 20-28 ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο το ματς διατηρήθηκε στις ισορροπίες και το ημίχρονο έληξε με 37-49.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «πράσινες» πάτησαν το γκάζι και εκτόξευσαν τη διαφορά στο 56-75 και στο τελευταίο δεκάλεπτο έκαναν απλά διαχείριση στο σκορ με 78-90.

Δεκάλεπτα: 20-28, 37-49, 56-75, 78-90

Εσπερίδες Καλλ. (Σόφτσης): Χίλαρο 19(2), Χατζηβασιλείου 13(3), Μουρ 15, Πρίφτη 2, Κορέ 3(1), Μπενέκη 8, Μαργέλου 2, Πάτι 16.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 22(1), Παυλοπούλου 13(2), Τσβίτκοβιτς 9(1), Σωτηρίου 8, Αλεξανδρή 3(1), Τζόουνς 19(2), Θεοδωρομανωλάκη, Αλέιν 12, Χαιριστανίδου 4.