14 Ιανουαρίου 2024

Μπάσκετ γυναικών: νίκη με Πρωτέα Βούλας

Παναθηναϊκός - Πρωτέας Βούλας 69-55

Το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Παναθηναϊκού επικράτησε με 69-55 του Πρωτέα Βούλας στη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος στο κλειστό «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Πριν την αναμέτρηση η Τζίλιαν Αλέιν παρέλαβε το βραβείο της ΚΥΑΝΑ MVP της 11ης αγωνιστικής από τον Πρόεδρο του Παναθηναϊκού, κ. Τάκη Μαλακατέ.

Οι «πράσινες» πέτυχαν τη 12η νίκη τους στο πρωτάθλημα και συνεχίζουν πρώτες και αήττητες στο βαθμολογικό πίνακα. Κορυφαίες ήταν οι Αλέιν (20π., 9 ριμπ.) και Τσβίτκοβιτς (14π., 8 ριμπ.), ενώ διψήφιες ήταν και οι Παυλοπούλου (12π., 6 ασίστ) και Σταμολάμπρου (10π.).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε με 8-2. Βρίσκοντας λύσεις επιθετικά κυρίως με τις Σταμολάμπρου (6π.) και Τσβίτκοβιτς (8π.) συνέχισε να ανοίγει την ψαλίδα με το σκορ να είναι 13-4 στα μισά. Οι «πράσινες» έσβησαν την αντεπίθεση του Πρωτέα κλείνοντας την περίοδο με +8 (21-13).

Το «τριφύλλι» συνέχισε να είναι σε θέση οδηγού με μια διαφορά γύρω στους 10 πόντους. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενες κατάφεραν με σερί 2-7 να μειώσουν σε 31-26 στο 1.40’ πριν το ημίχρονο. Ο Πρωτέας πλησίασε στο -3 (33-30) αλλά η Παυλοπούλου έδωσε ανάσα στον ΠΑΟ με το ημίχρονο να τελειώνει 35-30.

Με την επιστροφή στο παρκέ η απόσταση των δύο ομάδων μειώθηκε ξανά στους τρεις (39-36). Με καλή αμυντική λειτουργία όμως και τις Τζόουνς και Αλέιν να δίνουν λύσεις επιθετικά, ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 15-8 και ολοκλήρωσε την περίοδο με +12 (50-38).

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκε το «τριφύλλι» στο τελευταίο δεκάλεπτο και διατήρησε διψήφια διαφορά μέχρι το 36ο λεπτό, όταν οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να πλησιάσουν (60-53). Οι αθλήτριες της Καπογιάννη «έσβησαν» την αντεπίθεση του Πρωτέα και με σερί 9-2 διαμόρφωσαν το τελικό 69-55.

Δεκάλεπτα: 21-13, 35-30, 50-38, 69-55

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Σταμολάμπρου 10, Παυλοπούλου 12 (1), Τσβίτκοβιτς 14(1), Σωτηρίου, Αλεξανδρή 4, Τζόουνς 7, Θεοδωρομανωλάκη, Αλέιν 20, Χαιριστανίδου 2.

Πρωτέας Βούλας (Δεσποτάκης): Σάντερς 10, Μορχάουζ 5(1), Σταμάτη 8(2), Πολυμένη 3, Σακελλαρίου 2, Χατζηγιακουμή 3(1), Αλεξιά, Αναστασοπούλου 2, Τζορτζ 19, Τζανετάτου 3.