7 Ιανουαρίου 2024

Βόλεϊ γυναικών: νίκη με Άρη

Παναθηναϊκός - Άρης 3-1 σετ

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με το δεξί στο νέο έτος αφού επικράτησε με 3-1 σετ του Άρη στη 12η αγωνιστική της Volley League γυναικών στο κλειστό του Μετς.

Οι «πράσινες» έφτασαν τους 30 βαθμούς και συνεχίζουν να οδηγούν στη βαθμολογία. Σε ένα εντυπωσιακό ματς που κράτησε 127 λεπτά με το τέταρτο σετ να λήγει στο 37-35, ο Παναθηναϊκός πήρε το τρίποντο με τις Κάρκασες 22 (20/42 επ., 2 μπλοκ) και Γκρόθες 16 (13/30επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) να είναι σε πολύ καλή κατάσταση.

Επόμενος αντίπαλος για το «τριφύλλι» είναι η Γαλλική Ναντ στους «8» του Challenge Cup, την Τετάρτη 10 Ιανουαρίου στις 17:00 στο κλειστό του Μετς.

Καλύτερα ξεκίνησε ο Άρης στο πρώτο σετ (2-4) αλλά ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε λίγο αργότερα σε 7-7 και πήρε ένα μικρό προβάδισμα (11-9). Οι φιλοξενούμενες με σερί 7-3 μπόρεσαν να προηγηθούν 19-15 και να κρατήσουν τη διαφορά στους +2-3 πόντους υπέρ τους. Οι Γκρόθες και Άτκινσον μείωσαν σε 22-23 όμως ο Άρης κατέκτησε το πρώτο σετ με 23-25.

Με διαφορετική ενέργεια μπήκε ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο σετ. Κατάφερε να πιέσει τον Άρη και με πολυφωνία στο επιθετικό κομμάτι βρήκε τις λύσεις για να προηγηθεί με +9 (18-9). Στο 23-13 οι φιλοξενούμενες πέρασαν στην αντεπίθεση και πλησίασαν σε 23-17. Η Σάμανταν σταμάτησε το ρυθμό του Άρη (24-17) και ο ΠΑΟ ισοφάρισε σε 1-1 σετ (25-17).

Με την ίδια φόρα μπήκε και στο τρίτο σετ το «τριφύλλι» που έχτισε από νωρίς διαφορά (8-4). Με τον Παναθηναϊκό να είναι μπροστά με +2 (15-13), μια κόκκινη κάρτα στον προπονητή Γιάννη Καλμαζίδη για διαμαρτυρία σε εμφανές διαιτητικό λάθος, διαμόρφωσε το 15-14 που γρήγορα έγινε 15-17. Στο σημείο αυτό όμως οι «πράσινες» γύρισαν το διακόπτη και με σερί 10-2 κατέκτησαν το σετ (25-19) για το 2-1.

Αμφίρροπο ήταν το τέταρτο σετ με τον Άρη να οδηγεί στο σκορ και τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει. Οι «πράσινες» πήραν κεφάλι (14-13) και παρέμειναν μπροστά με την Καρκάσες να δίνει λύσεις επιθετικά. Ο Άρης ισοφάρισε σε 18-18, όμως ξανά Κάρκασες και Χατζηευστρατιάδου έδωσαν αέρα +2 (20-18) στο «τριφύλλι». Ακολούθησαν τρεις ισοπαλίες μέχρι το 23-23, όταν η Γκρόθες διαμόρφωσε το 24-23 αλλά ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να τελειώσει το ματς και το θρίλερ συνεχίστηκε μέχρι το 35-35, όταν η Άτκινσον έκανε το 36-35 και ο κόουτς Καλμαζίδης πέρασε τη Φουμάκη για το σερβίς. Η νεαρή πασαδόρος πίεσε την υποδοχή του Άρη που οδήγησε σε λάθος για το 37-35.

Ο προπονητής της ομάδας, Γιάννης Καλμαζίδης ανέφερε: «Δείξαμε ότι αντέχουμε στην πίεση αλλά δεν θέλουμε να φτάνουμε σε αυτό το σημείο για να το επιβεβαιώνουμε. Κάποια στιγμή μπορεί να μην βγει και δεν το θέλουμε. Έχουμε κάποια στοιχεία που πρέπει να βελτιώσουμε και βλέπουμε να ανεβαίνουν οι Καρκάσες και Γκρόθες. Έχουμε αθλήτριες με πολύ μεγάλη εμπειρία και μέταλλο και αυτό βγαίνει, όμως μπορούμε να κάνουμε τη διαφορά από νωρίς και να μην έχουμε αυτά τα ψυχοφθόρα τελειώματα».