29 Νοεμβρίου 2023

Μπάσκετ γυναικών: πρόκριση στους 32 του Eurocup

Μπεσίκτας - Παναθηναϊκός 79-80

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 80-79 επί της Μπεσίκτας στην Τουρκία στην 6η αγωνιστική του EuroCup και πήρε την πρόκριση στη φάση των «32» της διοργάνωσης.

Οι «πράσινες» πήραν μια σπουδαία νίκη με ανατροπή κόντρα σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο και ολοκλήρωσαν με 4 νίκες και 2 ήττες τη φάση των γκουπ της Ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Ο Παναθηναϊκός ισοβαθμεί με τη Μπεσίκτας στην πρώτη θέση του ομίλου (αλλά στη διαφορά πόντων πρώτη είναι η Μπεσίκτας με +8) ωστόσο εκκρεμεί το αυριανό (30/11) παιχνίδι της Μέχελεν με τη Σλάβια για να μάθει την τελική  θέση του στον όμιλο.

Διψήφιες για το τριφύλλι» ήταν η Παυλοπούλου με 19π., η Αλέιν με double double (18π., 13ριμπ.), η Τζόουνς με 16π. και η Τσβίτκοβιτς με 14π., ενώ πολύ σημαντική ήταν η συνεισφορά των Σταμολάμπρου (9π., 3 ασσίστ) και Σωτηρίου (4π., 3 ριμπ).

Ανταγωνιστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι. Η Μπεσίκτας οδηγούσε στο σκορ μέχρι τα μισά, όταν η Τσβίτκοβιτς έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟ για πρώτη φορά (6-8). Ο Παναθηναϊκός υποχρέωσε σε λάθη τις γηπεδούχες και με τη Τσβίτκοβιατς να πετυχαίνει 8 πόντους στην περίοδο τέλειωσε το δεκάλεπτο 20-19.

Παρόμοια ήταν η εικόνα και στη συνέχεια, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Στα μισά του δεκαλέπτου η Παυλοπούλου έφερε στα ίσα το σκορ (33-33) και με τη  Σταμολάμπρου το «τριφύλλι» μπήκε σε θέση οδηγού (33-35). Η Τζόουνς που είχε 11 πόντους στο σημείο αυτό χρεώθηκε με το τρίτο της φάουλ. Η τούρκικη ομάδα πέρασε στην αντεπίθεση και έκλεισε το ημίχρονο 41-39 υπέρ της.

Με την επιστροφή οι γηπεδούχες ξεκίνησαν να χτίζουν διαφορά, οποία έφτασε στο +7 (64-57) στο τέλος της 3ης περιόδου.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταία περιόδου η Μπεσίκτας φαινόταν να έχει τον έλεγχο αλλά οι «πράσινες» έδειξαν ψυχή και ξεκίνησαν να ανατρέπουν την κατάσταση. Η Παυλοπούλου μείωσε με τρίποντο σε 68-64 και με 4 συνεχόμενους πόντους η Αλέιν έφερε το ματς στα ίσα (68-68) στα μισά του δεκαλέπτου. Στη συνέχεια, η Σταμολάμπρου βρήκε στόχο από τη γραμμή του τρίποντου για το +5 (68-73) του ΠΑΟ. Οι γηπεδούχες απάντησαν και μείωσαν σε 71-73 αλλά η Τσβίτκοβιτς έδωσε ξανά αέρα +4 (71-75). Με συνεχόμενους πόντους της Τζόουνς το «τριφύλλι» παρέμεινε σε θέση οδηγού για το +6(74-80). Ο Παναθηναϊκός δέχτηκε τρίποντο και βολές αλλά πήρε τη νίκη με τελικό σκορ 79-80.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 41-39, 64-57, 79-80

Παναθηναϊκός (Ελένη Καπογιάννη): Αλέιν 18π.(2) &13ριμπ., Χαιριστανίδου, Τζόουνς 16, Παυλοπούλου 19 (1), Σωτηρίου 4, Αλεξανδρή, Τσβίτκοβιτς 14, Σταμολάμπρου 9 (1), Θεοδωρομανωλάκη.