9 Νοεμβρίου 2023

Πόλο: νίκη με Γλυφάδα

Παναθηναϊκός - Γλυφάδα 15-11

Την τρίτη σερί νίκη του στο πρωτάθλημα πέτυχε το τμήμα πόλο του Παναθηναϊκού κόντρα στον ΑΝΟ Γλυφάδας με σκορ 15-11 στο Σεράφειο κολυμβητήριο.

Οι «πράσινοι» με πολύ καλή άμυνα και πολυφωνία στην επίθεση κατάφεραν να πετύχουν μια πολύ σημαντική νίκη στην 8η αγωνιστική, προσπερνώντας κατά έναν βαθμό (13 έναντι 12) τον αντίπαλό τους και μπαίνοντας βαθμολογικά στην πρώτη τετράδα του A’ Oμίλου.

Κορυφαίοι σκόρερ για το «τριφύλλι» ήταν ο Αγκόρτσας με 4 γκολ και ο Μπραΐμης με 3.

Το «τριφύλλι» μπορεί να δέχτηκε γκολ στο πρώτο λεπτό (0-1) αλλά γρήγορα ανέβασε στροφές και ισοφάρισε σε 1-1 με τον Αλβέρτη στο 4’. Δύο λεπτά αργότερα ο Νικολαΐδης έδωσε το προβάδισμα στον ΠΑΟ (2-1) και στο 7’ ο Ζερβουδάκης διαμόρφωσε το 3-1. Στα 36’’ πριν το τέλος της περιόδου οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 3-2.

Με την έναρξη του δευτέρου οκταλέπτου η Γλυφάδα έφερε το σκορ στα ίσα (3-3), όμως οι «πράσινοι» με τους Μπραΐμη και Αγκόρτσα πήραν ξανά αέρα +2 (5-3) στα μισά της περιόδου. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο ελάχιστο (5-4) 2.30 πριν το ημίχρονο, όμως στα επόμενα δύο λεπτά ο Παναθηναϊκός με τέσσερα γκολ από τους Νικολαΐδη, Δερμιτζάκη, Αγκόρτσα και Μπραΐμη έκλεισε το ημίχρονο με 9-4.

Με τον ίδιο τρόπο ξεκίνησε και το δεύτερο μισό, με τη Γλυφάδα να κερδίζει πέναλτι και να μειώσει σε 9-5. Λίγο αργότερα ο Αγκόρτσας έβαλε ξανά με +5 μπροστά το «τριφύλλι» (10-5) και ο Μπραϊμης στο 7ο λεπτό της περιόδου έγραψε τη μεγαλύτερη διαφορά +6 (11-5). Η Γλυφάδα μείωσε σε 11-6 αλλά ο Αλβέρτης έδωσε εκ νέου double σκορ στον ΠΑΟ (12-6).

Στην τελευταία περίοδο φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 2-0 και μείωσαν στα τέσσερα τέρματα (12-8), όμως ο Στίβενσον σταμάτησε το ρυθμό τους βρίσκοντας δίχτυα (13-8), πέντε λεπτά πριν τη λήξη. Η ομάδα των Νοτίων Προαστίων πέρασε στην αντεπίθεση και πίεσε, ωστόσο οι «πράσινοι» άντεξαν για το τελικό 15-11.

Τα οκτάλεπτα: 3-2, 6-2, 3-2, 3-5

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Μάζης): Ριστίσεβιτς, Ταλιούρας, Κανδανολέων, Ζερβουδάκης 1, Νικολαΐδης Γ. 2, Στίβενσον 1, Μπραΐμης 3, Σγουρίδης, Χατζηγούλας 1, Δερμιτζάκης Δ. 1, Αγκόρτσας 4, Αλβέρτης 2, Κρατημένος, Χωματάς, Σκλήρας.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Γιώργος Παπαδόπουλος): Κουρούβανης Δ., Τζελάτης, Βαλλιανάτος 2, Ναγκλ, Μαυράκης 1, Μπομπός, Μιγιούσκοβιτς 4, Ίλιτς, Παπαγεωργίου 1, Πούρος 1, Ηλιόπουλος Αλ. 2., Κούκουνας, Ηλιόπουλος Νεκ., Μιγκλής, Πριμηκύριος.