3 Νοεμβρίου 2023

Μπάσκετ γυναικών: ήττα από Μέχελεν

Παναθηναϊκός - Μέχελεν 80-84

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 84-80 από τη Μέχελεν στην 4η αγωνιστική του EuroCup, με την υπόθεση πρόκριση να παραμένει ανοιχτή.

Οι «πράσινες» που είχαν τον έλεγχο του αγώνα για 37 λεπτά δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και πλέον η απευθείας πρόκριση στις δύο καλύτερες αποτελεί δύσκολη υπόθεση αφού χρειάζονται νίκη επί της Μπεσίκτας στην Τουρκία και συνδυασμό αποτελεσμάτων. Ωστόσο στη συνέχεια θα έχει την ευκαιρία ο Παναθηναϊκός να διεκδικήσει την πρόκριση στις καλύτερες τρίτες.

Πρώτη σκόρερ για το «τριφύλλι» ήταν η Σταμολάμπρου με 18 πόντους, ενώ 17 είχε η Τζόουνς.

Αξίζει να αναφερθεί η πολύ ωραία ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι 500 «πράσινοι» φίλαθλοι στο κλειστό του Χολαργού.

Ο Παναθηναϊκός  μπήκε δυνατά  στο ματς και κατάφερε να περάσει σε θέση οδηγού, χτίζοντας διαφορά +10 (19-9) με τρίποντο της Σταμολάμπρου. Η Μέχελεν βρήκε λύσεις επιθετικά και πλησίασε (26-20), ωστόσο ένα τρομερό τρίποντο της Αλεξανδρή στην εκπνοή του δεκαλέπτου έδωσε αέρα +9 (29-20) στο «τριφύλλι.

Ισορροπημένη ήταν η δεύτερη περίοδος με τον ΠΑΟ να διατηρεί τα καλά ποσοστά του στην επίθεση και να αντέχει στις αντεπιθέσεις των φιλοξενούμενων ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με +9 (50-41).

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκαν οι «πράσινες» στο δεύτερο μισό και παρέμειναν μπροστά στο σκορ με τη διαφορά να κυμαίνεται 8-10 πόντους υπέρ τους. Η Μέχελεν όμως απάντησε και με δικό της σερί πλησίασε στους 4 πόντους (62-58) στο 26ο λεπτό. Με τρίποντο της Σταμολάμπρου το σκορ έγινε 69-62 στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Η τελευταία περίοδος ήταν και η πιο ανταγωνιστική με τις φιλοξενούμενες να πλησιάζουν στον πόντο (78-77) στο 36ο λεπτό και παίρνουν προβάδισμα λίγο αργότερα (80-81). Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να αντιδράσει κατάλληλα και γνώρισε την ήττα με 80-84.

Δεκάλεπτα: 29-20, 50-41, 69-62, 80-84

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Τσβίτκοβιτς 10(2), Τζόουνς 17(1), Παυλοπούλου 9(1), Ρέιντζ 15, Σταμολάμπρου 18(4), Αλεξανδρή 3(1), Χαιρισταντίδου 4, Κωτούλα, Σωτηρίου 2, Θεοδωρομανωλάκη 2.