12 Νοεμβρίου 2023

Βόλεϊ γυναικών: νίκη με γαύρο

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 3-2 σετ

Ο Παναθηναϊκός πήρε το ντέρμπι κόντρα στον Ολυμπιακό με 3-2 σετ στην 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volley League στο κλειστό του Μετς.

Οι «πράσινες» του κόουτς Καλμαζίδη επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα στη Volley League και με πολύ καλή απόδοση στο μεγαλύτερο μέρος πήραν μια σημαντική νίκη που τις φέρνει στους 8 βαθμούς.

Μεγάλη ήταν η συνεισφορά των  Άτκινσον (27π.) και Καρκάσες (21π.) που πήραν πάνω τους το μεγαλύτερο μέρος των επιθέσεων.

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι το 12-12, όταν οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν να αποκτούν διαφορά (12-16). Οι «πράσινες» μείωσαν σε 20-21 αλλά τελικά βρέθηκαν πίσω με 0-1 σετ (21-25).

Διαφορετική ήταν η εικόνα στο δεύτερο σετ με τον Παναθηναϊκό να κυριαρχεί και να χτίζει από νωρίς διαφορά ασφαλείας (13-7), την οποία διατήρησε για την ισοφάριση σε 1-1 (25-15).

Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισε το «τριφύλλι» και στη συνέχεια, παίρνοντας το προβάδισμα (16-11) για να φτάσει στην κατάκτηση του σετ (25-19) και στο προσπέρασμα 2-1.

Παρόλο που το ξεκίνημα του ΠΑΟ στο τέταρτο σετ ήταν καλό (6-4), ο Ολυμπιακός κατάφερε να φέρει το σκορ στα ίσα (8-8) και να περάσει μπροστά με +7 (10-17) για να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο τελευταίο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το +3 (8-5) του Παναθηναϊκού με συνεχόμενους πόντους από τη Σάμανταν. Οι «πράσινες» συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο (11-8) και παρόλο που οι φιλοξενούμενες μείωσαν στον πόντο (14-13) η Άτκινσον «τέλειωσε» το ματς.