24 Νοεμβρίου 2023

Μπάσκετ γυναικών: νίκη με Σλάβια Μπάνσκα

Παναθηναϊκός - Σλάβια Μπάνσκα 66-64

Πολύτιμη νίκη πέτυχε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του Παναθηναϊκού κόντρα στη Σλάβια Μπάνσκα με 66-64 και πάει στην Τουρκία να σφραγίσει την πρόκριση στις 32 και να διεκδικήσει την καλύτερη δυνατή θέση στον όμιλο.

Μεγάλη νίκη για το «τριφύλλι» στο κλειστό του Χολαργού καθώς επέστρεψε από το -15 και κατάφερε και λύγισε τη Σλάβια Μπάνσκα που ήρθε να παίξει το τελευταίο της χαρτί για την πρόκριση.

Οι «πράσινες» αν και στο πρώτο ημίχρονο δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης εντούτοις στην επανάληψη και με την ώθηση των 300 αιωνία πιστών που βρέθηκαν στο γήπεδο κατάφεραν να νικήσουν έστω και αν η αγωνία ήταν έκδηλη μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Η Αλέιν έκανε εξαιρετικό ντεμπούτο με 20 πόντους και έβγαλε μεγάλη σιγουριά όταν έκαιγε η μπάλα ενώ και η Τζόουνς σε κρίσιμα σημεία πήρε την ομάδα πάνω της και σκόραρε. Πολύ καλή ήταν και η Παυλοπούλου με 12 πόντους και δύο τρίποντα ενώ συνεισφορά είχε και η Τσβίτκοβιτς με οκτώ πόντους.

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε την τρίτη του νίκη και πλέον πάει στην Τουρκία για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και οι τρεις πρώτες θέσεις είναι ανοιχτές. Η Αλέιν έκανε το ντεμπούτο της και αν και είναι ανέτοιμη έδειξε ορισμένα από τα ποιοτικά χαρακτηριστικά της.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε νευρικός και αγχωμένος στο παρκέ και είναι χαρακτηριστικό ότι έκανε 8 λάθη. Αυτά είχαν ως αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να κυνηγάει στο σκορ και να μείνει πίσω με 8-9 και εν συνεχεία με 12-17 για να λήξει τελικά το πρώτο δεκάλεπτο με 12-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός βρήκε πιο εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι ωστόσο δεν μείωσε τη διαφορά καθώς το σκορ ήταν 21-29 στο 14΄. Ωστόσο μια αδράνεια και αστοχία έφεραν το 21-36 ενώ στο 23-36 4.29 πριν τη λήξη της δεύτερης περιόδου αποχώρησε τραυματίας η Φαίη Κωτούλα. Το ημίχρονο τελικά έληξε με 30-42.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με την Παυλοπούλου να σημειώνει ένα τρίποντο και ένα τρελό δίποντο και να μειώνει ο ΠΑΟ σε 37-45. Με δύο δίποντα της Αλέιν ήρθε το 45-50 και αμέσως ήρθε το 50-50 με φοβερή ώθηση από την κερκίδα σε εκείνο το χρονικό σημείο. Η τρίτη περίοδος έληξε με 50-53 με τον Παναθηναϊκό να επανέρχεται για τα καλά στο ματς με συγκέντρωση και ορμή στο παιχνίδι του.

Ο Παναθηναϊκός πήρε κεφάλι στο σκορ με 54-53 8.11 πριν τη λήξη ενώ η διαιτησία δεν άφησε τις πράσινες να περάσουν και πάλι μπροστά με 56-55 καθώς χρέωσε με ανύπαρκτο επιθετικό φάουλ την Τζόουνς που πέτυχε καλάθι.

Κάτι που ωστόσο κατάφερε στην επόμενη φάση η Αλέιν ενώ η ίδια έβαλε τις αντιπάλους στο καλάθι και έκανε το 59-57. Οι φιλοξενούμενες έφεραν το ματς στα ίσα 62-62 και εν συνεχεία 64-64 ωστόσο η Αλέιν με επιθετικό ριμπάουντ πήγε στις βολές και έκανε το 66-64. Η Σλάβια λύγισε στο τέλος στο βάρος της γραμμής των βολών οι «πράσινες» πήραν το ριμπάουντ και το ματς τελείωσε με 66-64 για τον ΠΑΟ. Αναλυτικά Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 12-20, 30-42, 50-53, 66-64.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Τσβίτκοβιτς 8(1), Τζόουνς 14, Παυλοπούλου 12 (2), Αλέιν 20, Σωτηρίου 2, Σταμολάμπρου 6, Αλεξανδρή, Χαιριστανίδου 2, Κωτούλα, Θεοδωρομανωλάκη 2.