5 Νοεμβρίου 2023

Μπάσκετ γυναικών: νίκη με Ολυμπιακό

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 56-55

Τρομερή νίκη επί του Ολυμπιακού με 56-55 πέτυχε ο Παναθηναϊκός στο κατάμεστο κλειστό της Λεωφόρου στην 5η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ γυναικών και πλέον είναι μόνος πρώτος στη βαθμολογία.

Οι «πράσινες» κατέθεσαν ψυχή και παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή και να πάρουν μια πολύ σημαντική νίκη που τις φέρνει μόνες πρώτες στη βαθμολογία.

Πρώτη σκόρερ για τον Παναθηναϊκό ήταν η Τζόουνς (18 π.), double double πέτυχε η Ρέιντζ (12π., 11ριμπ.), η Παυλοπούλου είχε 9 ασίστ και η Σταμολάμπρου με καθοριστικό τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στο τριφύλλι (54-53) σε κρίσιμο σημείο.

Ως προς τον αγώνα, στο πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησαν καλά οι «πράσινες» και προηγήθηκαν με 7-0 αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (10-10) στο 6ο λεπτό. Με συνεχόμενους πόντους της Τζόουνς η περίοδος έληξε 16-10.

Διαφορετική ήταν η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις φιλοξενούμενες να βρίσκουν λύσεις επιθετικά και να περνούν μπροστά στο σκορ (21-22) για πρώτη φορά στον αγώνα στο 14ο λεπτό. Με εύστοχο τρίποντο της Θεοδωρομανωλάκη ο ΠΑΟ έφερε το ματς στα ίσια (24-24) λίγο αργότερα, αλλά βρέθηκε πίσω στο ημίχρονο με 27-33.

Παρόμοια ήταν η εικόνα του αγώνα με την επιστροφή στο παρκέ. Οι φιλοξενούμενες διατηρούσαν ένα μικρό προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου. Ο Παναθηναϊκός πλησίασε στο καλάθι με τη Τσβίτκοβιτς (38-40) αλλά το δεκάλεπτο έληξε 40-45 υπέρ του Ολυμπιακού.

Οι αθλήτριες της Καπογιάννη μπήκαν αποφασισμένες να παλέψουν, ισοφαρίζοντας με τη Τζόουνς σε 46-46 στο 35ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενες πήραν ξανά προβάδισμα (49-51) αλλά το «τριφύλλι» έφερε εκ νέου το ματς στα ίσια (51-51) με τη Ρέιντζ. Διαιτητικά «λάθη» έδωσαν το προβάδισμα στον Ολυμπιακό (51-53), αφού ενώ είχε λήξει η ερυθρόλευκη επίθεση, οι διαιτητική τριάδα όχι μόνο δεν άλλαξε την κατοχή αλλά σφύριξε και φάουλ υπέρ των φιλοξενούμενων.

Παρά τις όποιες δυσκολίες, ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα τρίποντο της Σταμολάμπρου και μπήκε σε θέση οδηγού (54-53). Ο Ολυμπιακός ξανά με αμφιλεγόμενη διαιτητική απόφαση υπέρ του έκανε το 53-55, όμως η Τζόουνς σκόραρε τον 18o πόντο της για το τελικό 56-55.

Δεκάλεπτα: 16-10, 27-33, 40-45, 56-55

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη):  Σταμολάμπρου 9(2), Κωτούλα, Παυλοπούλου, Τσβίτκοβιτς  10(2), Σωτηρίου 2,  Αλεξανδρή 2, Τζόουνς 18(1),  Ρέιντζ 12, Θεοδωρομανωλάκη 3(1), Χαιριστανίδου .

Ολυμπιακός (Νίκλας): Μόρισον 6, Ουίλιαμς 12(1), Σπυριδοπούλου 6(2), Νικολοπούλου 10(2), Καρλάφτη 1, Δίελα , Βίτολα 10(2), Χριστινάκη 10(1) Κολλάτου.