7 Νοεμβρίου 2023

Βόλεϊ ανδρών: διπλό στον ΠΑΟΚ

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 2-3 σετ

Ο Παναθηναϊκός έκανε το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα της Volley League, αφού πέρασε νικηφόρα από τη Θεσσαλονίκη επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 3-2 σετ.

Οι «πράσινοι» πέτυχαν το διπλό στην Πυλαία απέναντι στον ανταγωνιστικό ΠΑΟΚ και βρίσκονται στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 5 βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό (6β.), ενώ ακολουθούν με 4 βαθμούς οι Φοίνικας Σύρου, Άθλος Ορεστιάδας και Καλαμάτα 80’.

Πρώτος σκόρερ για το «τριφύλλι» ήταν ο Ερνάντεζ με 30 πόντους, ενώ σημαντική ήταν η συνεισφορά του Κόβαρ (18π.) και του Πρωτοψάλτη (15π.).

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα και «έχτισε» διαφορά +5 (4-9), αλλά ο ΠΑΟΚ που με δικό του σερί μείωσε σε 11-12. Οι «πράσινοι» δημιούργησαν εκ νέου διαφορά 4 πόντων (12-16), όμως οι γηπεδούχοι με κύριο εκφραστή στην επίθεση τον Βαν Ντε Ντρις πλησίασαν (21-22). Ο Πετρέας έδωσε αέρα +2 στον ΠΑΟ και με δύο συνεχόμενους πόντους από τον Ερνάντεζ, πήρε το πρώτο σετ (22-25).

Με τον ίδιο ρυθμό μπήκε το «τριφύλλι» στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε (2-4), αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 4-4 και στη συνέχεια πέρασε μπροστά για πρώτη φορά με 6-5. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι που ένα μπλοκ από το δίδυμο Ερνάντεζ – Πετρέα έφερε το σκορ στα ίσα (16-16). Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε ξανά πίσω (22-19) και παρόλο που κατάφερε να μειώσει (24-23), δέχτηκε την ισοφάριση σε 1-1 σετ.

Αμφίρροπο ήταν το τρίτο σετ μέχρι το 6-6, όταν ο Παναθηναϊκός πέρασε σε θέση οδηγού και «έχτισε» διαφορά ασφαλείας (11-17), την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος για την κατάκτηση του σετ (16-25) και το 1-2.

Χέρι χέρι πήγαιναν οι δύο ομάδες στο τέταρτο σετ μέχρι την προσπέραση των «πρασίνων» με τους Κασαμπαλή και Πρωτοψάλτη για το 6-9. Οι γηπεδούχοι με σερί 4-1 ισοφάρισαν σε 10-10 και πέρασαν μπροστά δημιουργώντας διαφορά +4 (20-16). Στο σημείο αυτό οι «πράσινοι» ανέβασαν στροφές, βελτίωσαν το μπλοκ τους και προσπέρασαν (23-24). Ακολούθησαν τέσσερις ισοπαλίες με τον ΠΑΟΚ να ισοφαρίζει τελικά σε 2-2 σετ, στέλνοντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο και τελευταίο σετ οι «πράσινοι» κατάφεραν να πάρουν τον έλεγχο και με άσσο του Βουλκίδη πέρασαν μπροστά (4-6). Έχτισαν διαφορά +4 (5-9) με δύο συνεχόμενους πόντους του Ερνάντεζ και με τον Πρωτοψάλτη πίεσαν στο σερβίς για να ανοίξει η ψαλίδα (7-13), κερδίζοντας το σετ με 10-15 και το ματς.