19 Νοεμβρίου 2023

Ευρωλίγκα: νίκη με Ζαλγκίρις

Παναθηναϊκός - Ζαλγκίρις Κάουνας 73-71

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 73-71 της Zalgiris Kaunas στο ΟΑΚΑ σε αναμέτρηση για την 8η αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Euroleague. Πρώτος σκόρερ για τους πράσινους αναδείχθηκε ο Ντίνος Μήτογλου με 19 πόντους.

Ισορροπημένο ήταν το ματς στα πρώτα του λεπτά με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 6-4 στο 4’ και τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 9-9 στο 6’. Το τέλος του δεκαλέπτου βρήκε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ με 15-13, ενώ στο 13’ ξέφυγαν με 23-18. Στο 15 οι πράσινοι ισοφάρισαν σε 25-25, όμως η Zalgiris Kaunas βρήκε τον τρόπο να πάρει διαφορά εφτά πόντων (29-36) στο 18’. Ο Παναθηναϊκός πλησίασε στον πόντο (35-36) στο επόμενο λεπτό ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Λιθουανούς προηγούμενους με 39-36.

Η Zalgiris Kaunas διατηρούσε ένα ελαφρύ προβάδισμα στα πρώτα λεπτά της επανάληψης (42-46 στο 24’), αλλά στο 26’ οι πράσινοι προσπέρασαν με 47-46. Στο 27’ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν εκ νέου με 50-47 αλλά στο 28’ ο Παναθηναϊκός επανάκτησε το προβάδισμα με 52-51.  Οι πράσινοι ολοκλήρωσαν το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 53-52 με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο σκορ με 58-58 στο 34’.

Ο αγώνας διατήρησε τον χαρακτήρα του «θρίλερ» σε όλη τη διάρκεια της τέταρτης περιόδου με τον Παναθηναϊκό να φτάνει τελικά στη νίκη με 73-71.

Τα δεκάλεπτα: 13-15, 36-39, 53-52, 73-71

Παναθηναϊκός (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόζα 4, Γκάι, Μπαλτσερόφσκι 2, Σλούκας 16 (1), Γκραντ 10 (1), Ναν, Λεσόρ 13, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 7 (1), Μήτογλου 19 (4), Μαντζούκας 2.

Zalgiris Kaunas (Μακσβίτις): Έβανς 6, Μήτρου Λονγκ 6 (2), Λεκαβίτσιους, Χέιζ 8, Σμιτς 15 (4), Μπουτκεβίτσιους 10 (1), Ουλανόβας 2, Μάνεκ 6 (2).