23 Νοεμβρίου 2023

Βόλεϊ γυναικών: νίκη με Θήρα

Παναθηναϊκός - Α.Ο. Θήρας 3-2 σετ

Ο Παναθηναϊκός λύγισε και τον ΑΟ Θήρας με 3-2 στο κλειστό του Μετς για την 6η αγωνιστική της Volleyleague με κορυφαίες την Άτκινσον και τη Γενιτσαρίδη και συνέχισε νικηφόρα την πορεία του παρότι έχασε έναν πόντο.

Τα «φίνα κορίτσια» κατόρθωσαν να πάρουν μια πολύτιμη νίκη κόντρα σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο στην έδρα τους και συνεχίζουν την πορεία τους στη Volleyleague.

Ο Παναθηναϊκός δεν έπιασε υψηλά στάνταρ απόδοσης ωστόσο ακόμα και έτσι έδειξε ότι έχει την ψυχολογία να παίρνει τα ματς. Σε ένα ακόμα ματς ο Παναθηναϊκός άφησε βαθμό και με αυτή τη νίκη πέρασε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 12 βαθμούς και περιμένει τα σημερινά αποτελέσματα για να δει τις υπόλοιπες θέσεις.

Στο αγωνιστικό μέρος ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρά στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να δεχτεί πόντους με διάφορους τρόπους και λίγο μετά τα μισά του σετ να είναι πίσω στο σετ με 8-14. Κάπως ανέβασε την απόδοσή του στη συνέχεια ωστόσο οι φιλοξενούμενες συνέχισαν να βρίσκουν πόντους και έτσι παράμεναν μπροστά με 14-18. Παρά τα λάθη οι «πράσινες» κατάφεραν να μειώσουν σε 17-20 με επίθεση της Άτκινσον και εν συνεχεία με καλό χτύπημα της Γενιτσαρίδη έκαναν το 19-21. Αν και πλησίασαν στο 21-22 οι «τριφυλλοφόρες» δεν κατάφεραν να πλησιάσουν περισσότερο και τελικά έχασαν το σετ με 22-25.

Στο δεύτερο σετ ο ΠΑΟ έψαχνε πάλι τα βήματα του στους πρώτους πόντους και ήταν πίσω στο σκορ με 3-4 όμως στη συνέχεια βελτιώθηκε σε άμυνα και επίθεση και με μπλοκ της Παπαφωτίου έκανε το 10-8. Ο Παναθηναϊκός με ωραία φάση και τη Γενιτσαρίδη στο τελείωμα έκανε το 14-11 και με σωστές ενέργειες το προβάδισμα των τριών πόντων διατηρήθηκε μέχρι το 17-14. Σε εκείνο το σημείο το «τριφύλλι» πήρε τα πάνω του και με απανωτούς πόντους και σωστή τακτική και συγκέντρωσε πήρε το σετ με 25-18 και ισοφάρισε 1-1 τα σετ.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός φανέρωσε και πάλι τις αδυναμίες του πρώτου σετ και μάλιστα μετά τα μισά του σετ έμεινε με μεγάλη διαφορά πίσω. Δεν του βγήκαν οι φάσεις και τελικά το έχασαν με 18-25.

Στο τέταρτο σετ οι «πράσινες» έπαιξαν με την πλάτη στον τοίχο σοβαρεύτηκαν σε όλους τους τομείς και πήραν προβάδισμα 11-6. Τα κορίτσια του «τριφυλλιού» διατήρησαν το προβάδισμα μεν ωστόσο οι φιλοξενούμενες πλησίασαν στο σκορ με 16-15. Με ψυχωμένους πόντους της Άτκινσον ο ΠΑΟ πήρε το προβάδισμα με 19-16 και με μπαράζ πόντων της Αμερικανίδας ο Παναθηναϊκός κατάφερε και πήρε το σετ με 25-22.

Στο τάι μπρέικ ο ΠΑΟ μπήκε πολύ σοβαρά εξαρχής και πήρε προβάδισμα με 2-0 και με δύο έξυπνους πόντους της Γενιτσαρίδη έκανε το 4-1. Η ίδια παίκτρια με άσο έκανε και το 8-2, το οποίο στη συνέχεια έγινε 10-3 με ψυχωμένες φάσεις και προσήλωση από τις «πράσινες». Η ροή του αγώνα δεν άλλαξε και έτσι ήρθε το τελικό 3-2 σετ και το νικηφόρο σερ κατακτήθηκε με 15-5.

Διακύμανση: 1ο σετ: 5-8, 9-16, 17-21, 22-25

2ο σετ: 7-8, 16-12, 21-15, 25-18

3ο σετ: 4-8, 13-16, 14-21, 18-25

4ο σετ: 8-6, 16-14, 21-17, 25-22

5ο σετ: 5-1, 10-3, 12-4, 15-5

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 53 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και της Θήρας προήλθαν από 6 άσσους, 52 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (22-25, 25-18, 18-25, 25-22, 15-05) σε 113′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Κάρκασες 6 (6/21 επ., 39% υπ. – 11% άριστες), Άτκινσον 19 (16/42 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκρότους 3 (3/13 επ., 29% υπ. – 0% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 μπλοκ), Σάμανταν 10 (7/13 επ., 3 μπλοκ), Μεταξά 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ) / Ρόγκα (λ, 43% υπ. – 35% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Φουμάκη, Γενιτσαρίδη 20 (14/34 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ, 44% υπ. – 17% άριστες), Κελεσίδη 1 (1 μπλοκ).

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Ματέο Φρέσκι): Πόπιτς 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Φερνάντες 13 (13/32 επ., 53% υπ. – 13% άριστες), Μερκάδο 21 (14/46 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Φίγιοκ 17 (15/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ. – 20% άριστες), Κιουτσιούκη 7 (4/11 επ., 3 μπλοκ) / Γεωργιάδου (λ, 44% υπ. – 22% άριστες), Αγγελοπούλου, Τσοχατζή.